Zadawaj pytania innym użytkownikom i ekspertom, dziel się wiedzą z innymi i zdobywaj informacje.

Dołącz do społeczności pasjonatów budowy, wykończenia, urządzenia Twojego domu oraz aranżacji ogrodu.
0 głosów
398 wizyt
pytanie zadane przez użytkownika
Witam, czy da się ułożyć panele w całym mieszkaniu bez żadnych dylatacji w postaci listew łączących? Jest to dla mnie bardzo nieestetyczne. Chciałbym tego uniknąć.

5 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź przez użytkownika

Panele podłogowe są podłoga pływającą co oznacza, że cały czas pracują. Na wszystkich dużych powierzchniach powinniśmy stosować dylatacje, aby uniknąć w przyszłości rozchodzenia się paneli. Każdy panel powinien mieć określoną powierzchnię na jakiej można ułożyć takie panele bez stosowania przerw dylatacyjnych. W moich panelach było to maksymalnie 12m przy szerokości chyba 6m.

Układając panele na podobnej powierzchni gdzie przechodziły one przez 2 pary drzwi zdecydowałem się jednak na dylatacje, ale wykonałem je równo pod linią drzwi za pomocą listwy na stałe mocowanej pomiędzy panele. Wygląda to bardzo estetycznie i pozwoliło mi to uniknąć problemów z przechodzeniem pomiędzy pokojami i ewentualnymi przyszłymi problemami ze zmianami naprężeń spowodowanymi np. różnymi temperaturami w pokojach. Ja użyłem do dębowych paneli takich listew:

Profil wykończeniowy łączący

Jest to profil wykończeniowy łączący Z z aluminium. Dostępny jest w wielu kolorach. Ja wybierałem taką brudną miedź, która idealnie pasowała do koloru paneli. Profil wystaje jedynie około 1mm nad panele, przez co w ogóle nie przeszkadza i prawię go nie widać. Wkładamy go na stałe pod panele dzięki czemu nie wypadnie. Polecam takie rozwiązanie. Grubość profilu oczywiście dobieramy do grubości paneli. Spokojnie można dobrać dokładnie bo jest bardzo dużo dostępnych grubości.

Identycznego profilu użyłem do łączenia płytek z panelami.

0 głosów
odpowiedź przez użytkownika

Ja mam ułożone bez listew w mieszkaniu 45m2 i nie mamy do dzisiaj żadnych problemów. Panele są w salonie, przedpokoju, kuchni i w 2 pokoju. Układaliśmy jakieś 5 lat temu. Panele z V-fugą o grubości 8mm. Nie widze potrzeby robienia dylatacji.

0 głosów
odpowiedź przez użytkownika
Bardzo ciężko jest nawet układać bez dylatacji w kilku pomieszczeniach. Zdecydowanie polecam najmniejsze listwy dylatacyjne w miejscach drzwi. Nie widać ich w ogóle i nie przeszkadzają, a podłoga lepiej pracuje.
0 głosów
odpowiedź przez użytkownika
Pomysł raczej kiepski. Podłoga musi pracować, a na bardzo dużej powierzchni będzie miała tendencję do rozchodzenia się, bo będzie za ciężka, żeby łączenia trzymały. Sprawdź u producenta maksymalną powierzchnię na jakiej można ułożyć całe panele i być może podkład będzie miał też tutaj znaczenie na trwałość połączeń.
0 głosów
odpowiedź przez użytkownika
Panel to podłoga pływająca i musi mieć dylatacje.

Podobne pytania

0 głosów
8 odpowiedzi 1.4k wizyt
pytanie zadane 21 marca w Wykończenie wnętrz przez użytkownika Ola
0 głosów
5 odpowiedzi 66 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 81 wizyt
+1 głos
7 odpowiedzi 115 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 60 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 33 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia w Wykończenie wnętrz przez użytkownika niezalogowany
0 głosów
1 odpowiedź 16 wizyt
pytanie zadane 7 czerwca w Projekty domów przez użytkownika Żaneta
...