Zadawaj pytania innym użytkownikom i ekspertom, dziel się wiedzą z innymi i zdobywaj informacje.

Dołącz do społeczności pasjonatów budowy, wykończenia, urządzenia Twojego domu oraz aranżacji ogrodu.
+2 głosów
7.1k wizyt
pytanie zadane w Kuchnia przez użytkownika
Mam meble kuchenne z IKEA i zdecydowałam się na zmywarkę Bosch. Okazało się ze przez nietypowa wysokość mebli i cokołu jest problem ze standardowym montażem drzwiczek bez szyny z IKEA która tak na prawdę zajmuje dużo miejsca. Udało Wam się zamontować zmywarkę bez szyny?

8 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź przez użytkownika
Ja mam zamocowane drzwiczki bezpośrednio do zmywarki.

Problem polegał na tym, że cokół w kuchniach IKEA ma standardowo 8cm wysokości. Aby drzwiczki miały możliwość pełnego otworzenia musiałem maksymalnie obniżyć zmywarkę. W tym celu konieczny był demontaż fabrycznych nóżek. Zmywarkę postawiłem na podkładkach przyklejonych do spodu zmywarki.

Drzwiczki przypasowywałem kilka razy bo prawię cały czas przy otwieraniu drzwiczki zawadzały o dół zmywarki, ale udało się je w końcu przy maksymalnym jak pisałem obniżeniu zmywarki ustawić tak, aby się otwierały "bardzo delikatnie obcierały przez pierwsze minuty". Drzwiczki wystają kilka centymetrów ponad drzwi zmywarki do góry, ale mi to kompletnie nie przeszkadza.

Plusem tego rozwiązania była szczelina która powstała pomiędzy blatem i zmywarką (około 10cm) którą można przerobić na pułkę np. na tabletki do zmywarki. Wielkość tej półki to właśnie ogległość o jaką drzwiczki wystają do góry.

Rozważałem dużo opcji, ale ta wydała mi się najlepsza i jestem zadowolony. Dodatkowo nie bardzo mogłem zastosować szyny ponieważ zmywarka ma swoją głębokość, a do tego z tyłu ma odpływ i dopływ więc jej głębokość wzrasta. nie miałem możliwości wsunięcia jej na tyle, aby razem z szyną drzwiczki zlicowały mi się z drzwiczkami w szafkach obok zmywarki.

Ja posiadam zmywarkę Siemens, ale jak wiadomo Bosch i Siemens to to samo jeżeli chodzi o wymiary i podłączenia.

Pozdrawiam
+1 głos
odpowiedź przez użytkownika

Wszystko zależy od wymiarów zmywarki, mi osobiście nie. Jest kilka rodzajów tych szyn:

http://www.ikea.com/gb/en/products/appliances/dishwashers/behjälplig-sliding-hinge-fully-int-dishwasher-art-50291370/ - ta jest w sklepie ale nie ma na Polskiej stronie. Ona jest szeroka faktycznie i trzeba cofnąć zmywarkę dalej niż meble, ale drzwiczki ładnie się poruszają po drzwiach od zmywarki i ładnie to pasuje

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/00250664/ - to zajmuje mniej miejsca zdecydowanie, ale jest raczej średnio pasujące do dołu mebli. dolna część drzwiczek po prostu wisi.

+1 głos
odpowiedź przez użytkownika
Na pewno trzeba wybrać rozwiązanie przed projektowaniem kuchni. Standardowa szerokość blatu nie pozwala często na odsunięcie zmywarki od ściany na tyle, żeby weszła i zmywarka, szyna i drzwiczki. Najgorzej, że w IKEA kompletnie nic na ten temat nie mówią przy projektowaniu kuchni. Zakładają, że wszyscy wezmą ich sprzęt.
+1 głos
odpowiedź przez użytkownika
Zmywarka w kuchni z IKEA może bardzo skomplikować montaż. Jeżeli stoi ona w ciągu szafek na pewno warto się zastanowić czy będziemy mięli w kuchni cokoły. Wiele osób ich nie mocuje ponieważ zbiera się za nimi sporo brudu.

Jeżeli nie montujemy cokołów opuszczenie nóżek z sugerowanej przez IKEA wysokości 8cm nawet o 1 czy 2cm może pomóc w uniknięciu problemów w montażu zmywarki. Pamiętaj, że praktycznie wszystkie zmywarki na rynku nie są dostosowane do kuchni wysokości Ikea czyli 88cm, tylko do standardowej kuchni wysokości 82cm bez blatu.
0 głosów
odpowiedź przez użytkownika
Niestety bez szyny się nie obyło. Mocowaliśmy drzwiczki na szynę BEHJALPLIG, które jest standardowo dołączana do zmywarek z IKEA. Nam zabrakło pomysłów.
0 głosów
odpowiedź przez użytkownika
Próbowałem zamontować bez szyn, ale drzwiczki, alby były by nierówno, albo by obcierały. Ja ze względu na brak miejsca na szynę zdecydowałem się na zamontowanie drzwiczek "łamanych" z zawiasami ERSATTARE z Ikea. Wygląda ok i jest praktyczne. Polecam takie rozwiązanie. Jest dobrym kompromisem pomiędzy szyną, a brakiem możliwości założenia drzwiczek :)
0 głosów
odpowiedź przez użytkownika
Największy problem to wysokość kuchni IKEA. Jest ona wyższa od wszystkich innych standardów przez co też jest za wysoka do zmywarek. Drzwiczki przeważnie będą delikatnie obcierały na dole o dół zmywarki. Ja bym mocował bezpośrednio do zmywarki. Tak robili znajomi i ja też tak robiłem.

Co ciekawe nawet nie wpadłem na to, żeby sprawdzić wysokość szafek porównując ją do sprzętów takich jak zmywarka zamawiając kuchnię w IKEA jak i pewnie większość ludzi :)
0 głosów
odpowiedź przez użytkownika
Tylko drzwiczki na szynach z Ikea. Niestety zajmują one pare dodatkowych centymetrów wiec trzeba mieć dobrze przygotowany odpływ oraz wody w ścianie. To samo zbgniazdkiem. Nie zostaje za dużo miejsca pomiędzy ściana a zmywarka

Podobne pytania

+1 głos
6 odpowiedzi 748 wizyt
pytanie zadane 24 stycznia w Kuchnia przez użytkownika Monika
0 głosów
3 odpowiedzi 365 wizyt
pytanie zadane 7 czerwca w Kuchnia przez użytkownika Jadwiga
+1 głos
5 odpowiedzi 1.5k wizyt
pytanie zadane 9 stycznia w Kuchnia przez użytkownika niezalogowany
0 głosów
4 odpowiedzi 112 wizyt
pytanie zadane 19 sierpnia w Kuchnia przez użytkownika niezalogowany
+1 głos
5 odpowiedzi 417 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 40 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 158 wizyt
pytanie zadane 28 grudnia 2017 w Kuchnia przez użytkownika niezalogowany
+1 głos
3 odpowiedzi 52 wizyt
pytanie zadane 30 grudnia 2017 w Kuchnia przez użytkownika niezalogowany
+1 głos
3 odpowiedzi 65 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 635 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia w Wykończenie wnętrz przez użytkownika niezalogowany
...